Věznice testují novinku: se soudem se spojují pomocí videa

V rámci našeho pilotního projektu, při kterém se místo převozu vězňů využívají videokonference, propojujeme jednotlivé věznice v celé ČR s objekty soudů.

V první fázi tohoto projektu jsme propojili pomocí videokonferenčního zařízení Justiční areál v Brně a Vazební věznici v Brně Bohunicích. Nyní probíhají videokonferenční jednání mezi Městským soudem Praha a Vazební věznicí na Pankráci.

Ročně se z věznic do soudní síně a zpátky eskortuje zhruba 50 tisíc lidí, což stojí přes 85 miliónů korun. Pokud se ale jedná o rizikový případ, při kterém musí asistovat bezpečnostní jednotka, náklady se na podobnou akci vyšplhají až na 40 tisíc korun za jedno soudní přelíčení. Vězeňská služba si proto od používání nového systému slibuje značné úspory.

Při pilotním testování se pomocí videokonference rozhodovalo většinou o podmínečném propuštění. Během jednání vidí odsouzený soudce, senát i státního zástupce. Zařízení disponuje otočnou kamerou, je tedy možné nahlížet na konkrétní osobu, přibližovat či oddalovat sledovanou osobu. V případě předložení důkazů či písemností, může videokonferenční jednotka sdílet dokumenty. Soudní jednání prostřednictvím videokonference už funguje ve většině zemí Evropské unie. Běžně se tak řeší podmínečné propuštění, prodloužení vazby, výslechy svědků i těch utajených nebo dětských obětí.

Novinku si vyzkouší i Polsko, Švýcarsko a Německo, se kterými jsme již domluveni na konkrétních termínech jednání..

Videokonference